wtorek, 15 września 2015

Małe jest piękne! czyli jak urządzić łazienkę o małej powierzchni

Drodzy Czytelnicy: rozmiar ma znaczenie! Szczególnie jeśli chodzi o łazienkę, którą będziemy przecież odwiedzać kilka razy na dzień. Jeśli więc nasza łazienka nie oferuje nadmiaru przestrzeni, dobrze się zastanówmy, jak ją wykorzystać.


Czysty zysk

„Wyobraźcie sobie, że raz w tygodniu, wchodząc  w nocy do małej łazienki uderzacie się o niezamknięte drzwiczki pralki. Albo wieczne kłócicie o to, kto pierwszy może skorzystać z pojedynczego gniazdka prądu podczas porannej toalety. W ten sposób rodzą się zupełnie niepotrzebne frustracje, którym zapobiegłaby jedna konsultacja z architektem. Wprawione oko fachowca od razu zauważy, jeśli np. półki znajdują się na nieporęcznym poziomie, brakuje gniazdek  lub pomieszczenie zawiera elementy potencjalnie niebezpieczne.” – potwierdza Agnieszka 
Sienkiewicz, specjalista od architektury wnętrz firmy Architekci24h.  W przypadku aranżacji wnętrz toalety,  małe jest nie tylko piękne, ale też bardzo wymagające. Warto dobrze przemyśleć to niepozorne pomieszczenie, bo poświęcony na niezbyt obszerną, ale  dobrze zaprojektowaną łazienkę czas, na pewno zwróci się w przyszłości. Więc jeśli Wasza łazienka również nie należy do ogromnych, zadbajcie o:

  1. Optyczne powiększenie pomieszczenia
  2. Odpowiednią selekcję urządzeń łazienkowych
  3. Pełne wykorzystanie przestrzeni

Siła iluzji – optyczne powiększenie


Jest wiele sposobów na optyczne powiększenie pomieszczenia, również łazienki.  Nasi eksperci z firmy Architekci24h  podsumowali je w bardzo praktyczną listę:

  • duże lustra
  • jasne, chłodne odcienie kafelek
  • poziome pasy na ścianach
  • odsłonięta podłoga
  • podwieszone urządzenia sanitarne
  • fototapeta ścienna nadająca głębi
  • błyszczące powierzchnie
  • mocne światło o chłodnej, białej barwie
  • przeszklona kabina prysznicowa.

Oczywiście nie sposób wykorzystać wszystkie te triki w jednej łazience. Na szczęście profesjonalne zastosowanie nawet  jednego z nich podczas tworzenia projektu pomieszczenia, daje już zauważalne efekty. 

Minimalizm łazienkowy – selekcja urządzeń


Każdy z nas przeżył dzień, w którym sekunda była o poranku na wagę złota. Budzik zadzwonił o pół godziny za późno, przed blokiem czekała już taksówka, a my, żeby podłączyć suszarkę musieliśmy wystawić kosz z bielizną na korytarz, zastawiając tym samym szafkę z butami. Zamiast bawić się w pośpiechu w domowego tetrisa, zadbajmy zawczasu o  takie ustawienie urządzeń pierwszej potrzeby, aby dostęp do nich nie wymagał wysiłku. W przypadku małej łazienki jest to możliwe wtedy, gdy rzeczywiście ograniczymy liczbę niezbędnych urządzeń i armatury do minimum. Czy rzeczywiście potrzebujemy bidetu i pisuaru? Może nie ma konieczności montowania zarówno prysznica jak i wanny? Dlaczego nie zdecydować się na przeniesienie pralki do przestronnej kuchni? Kilka dobrze zadanych pytań na etapie projektu to podstawa funkcjonalnej łazienki.

Na maksymalnych obrotach - wykorzystanie przestrzeni


„Mała powierzchnia to nie to samo, co mała kubatura. Warto czasem zadrzeć głowę do góry i odkryć nowe możliwości w swojej małej łazience.” – zwraca uwagę pani architekt Agnieszka. Wysoko zamontowane półki na rzadko używane przedmioty, jak np. zapas czystej pościeli to dodatkowe wykorzystanie dla naszego pomieszczenia. Sprytnym rozwiązaniem jest też wieszanie prania na zsuwanych listwach nad wanną, albo wykorzystanie tej przestrzeni na podwieszany sufit i niebanalne oświetlenie. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz