wtorek, 2 sierpnia 2011

Kolor – jakie ma znaczenie w naszym życiu, pracy? – powiązania z charakterem człowieka


Wszyscy mówią o ergonomii i funkcji – ale tak naprawdę nie wiele osób wie o co chodzi….
Każdy profesjonalny architekt projektując wnętrze również zacząłby od tych zagadnień.
Użytkownicy za to nie zdają sobie sprawy jak ważne ma oddziaływanie koloru na nasze samopoczucie wtedy gdy pracujemy bądź odpoczywamy.
Może zacznę od początku.

Wszystkie nasze cechy osobiste i zawodowe muszą odpowiednio być zbadane zanim oddamy się w ręce projektanta. Nasz osobisty architekt powinien znać – nasze preferencje – jaki kolor lubimy, lub nie lubimy, jaki wykonujemy zawód – mocno stresująca praca wymaga kolorystyki stonowanej w domu i w biurze, natomiast praca biurowa, bardziej mozolna – kolorów pobudzających.

Zacznę  o zdefiniowania kolorystyki dla użytkownika domowego i pracującego:
 W zależności od cech charakteru:
 - Choleryk  (Baran Lew i Strzelec )-żywioł ziemia.  Choleryków z natury należy uspokajać więc: w domu- kolor zielony, beże, brązy, biel. W pracy – biel, błękit

- Flegmatyk (Byk, Panna i Koziorożec) żywioł ogień – niby z żywiołu ognia ale jednak trochę wymagają pobudzenia: w domu – pomarańcz, czerwień, żółty, zielony – kolory rozweselające, w pracy – zieleń groszkowa, biel w połączeniu z czerwonym, pomarańczowym, żółtym lub/i granatem.

- Sangwinik (Waga, Bliźnięta i Wodnik) żywioł powietrze – marzyciele, bujają dużo w obłokach, w domu będą się dobrze czuli w bieli, fioletach, pomarańczach ,w pracy – w bielach, szarościach z odrobiną pomarańczu.

- Melancholik (Rak, Skorpion i ryby) żywioł woda – Ci ludzie zazwyczaj żyją w harmonii cielesnej i duchowej – zatem można im przypisać wiele barw, zwłaszcza barwy naturalne kojarzące się z fauną i florą.
To oczywiście są przykłady zastosowań kolorystycznych, gdyż wszyscy wiemy,  że każdy człowiek jest inny i inne ma wymagania oraz upodobania ukształtowane przez dom rodzinny po obowiązujące trendy i  czasy dekoratorskie.

Nasz dom:
Pamiętajmy  o potrzebach związanych z funkcją poszczególnych pomieszczeń. Troszkę inaczej chcemy się czuć w sypialni – miejscu wypoczynku, niż w łazience – która kojarzy się z prywatnym azylem.
Tutaj również należy się sugerować nie tylko preferencjami ale również  cechami charakteru danej osoby. Jest to bardzo pomocne w urządzaniu np. pokojów dziecięcych, bądź przy chęci zrobienia niespodzianki (w postaci urządzonego pokoju) dla bliskiej nam osoby.

Wypisze mój sposób przypisywania kolorów poszczególnym cechom charakteru:
Choleryk – tradycyjni, nie lubią wyzwań, chyba że w postaci dodatków
- Salon – Beżowy, brązowy połączony z bielą – w dodatkach zieleń, turkus
-Kuchnia – biała, naturalne drewno, zielone dodatki
- Łazienka – brąz w połączeniu z kremem, bielą (bieli mało, żeby było ciepło i przytulnie)
- Sypialnia- biały z naturalnym drewnem + delikatny akcent kolorystyczny dowolny (ale najlepszy zielony lub żółty jasny)

Flegmatyk – Trochę zaszaleje ale raczej w połączeniu z bezpiecznymi kolorami
- Salon – Czerwień + szary (mogą być elementy betonowe w zależności od stylu aranżacji)
-Kuchnia – Zieleń, szarości
- Łazienka – Zieleń lub pomarańcz – wszystko kojarzące się z egzotyką słońcem
- Sypialnia- Pomarańcz  na poranne pobudzenie (wiklina jako dodatek – wprowadzi element egzotyczny)

Sangwinik – Tu można kombinować, osoby o tym charakterze lubią eksperymenty i surowiznę
- Salon- beton, szarości, fiolety, biel
-Kuchnia – Biel, kamień
- Łazienka – Np. opcja bez płytek – totalne szaleństwo kolorystyczne  (to jest miejsce które może mieć odosobniony charakter od reszty mieszkania/domu.
- Sypialnia- szary, biały, czarny, fiolet, drewno


Melancholik – Wiele zależy od pochodzenia i pozycji życiowej, można trafić na osobę potrzebującą żywe kolory – jako podkreślenie szczęścia i spełnienia jak również potrzebę kolorów zimnych, pastelowych. Tu możemy spotkać również rzadziej spotykane , bardziej indywidualne zestawienia kolorystyczne.
Podam jeden z wielu przykładów z jakimi się spotkałam:
- Salon – Żółty z bielą, brązem
-Kuchnia – biała z żółtym
- Łazienka – połączenie bieli, grafitu i amarantu
- Sypialnia- biel z czernią

Mam nadzieję, że przyda Wam się takie porównanie.
Jeśli chodzi o kolor w miejscu pracy, poświęcę mu kolejny artykuł ze względu na zbyt wiele zależności występujących w tym temacie.

Zachęcam do czytania dalszych artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz